Elevii de la clasa VIII-a A, au fost invitați să sărbătorească împreună ”ZICI– Ziua mondială a cititului împreună 2023”, marcată la nivel mondial în prima zi a lunii februarie. După ce elevii au fost împărțiți în 4 grupe de lucru, au primit prima sarcină: să caute pe rafturile bibliotecii o anume carte în care era marcat un anumit fragment de citit pe roluri. În acest mod elevii au descoperit o carte de Ion Luca Caragiale, cu un fragment din ”Vizită”, o carte de Ion Creangă, cu un fragment din povestea ”Soacra cu trei nurori”, o carte de Grigore Alexandrescu, cu o fabulă ”Cățelul și măgarul” și cea de-a patra sarcină, o carte de Mihai Eminescu, cu un fragment din ”Scrisoarea III”. Elevii și-au împărțit rolurile și au citit fragmentul ales în fața colegilor care i-au răsplătit cu puncte. Cea de-a doua probă a constat în completarea răspunsurilor la 10 întrebări de cultură generală. Toți elevii au fost premiați cu câte 10 puncte. Proba a treia a constat în descoperirea unui proverb pe baza unui șir de imagini, care le-a dat de furcă dar în final toți s-au descurcat. La ce din urmă probă, elevii au fost nevoiți să recunoască strofa a patra dintr-o poezie eminesciană. Nici această probă nu a rămas nerezolvată.  Câștigători au fost toți elevii deoarece ”cunoașterea este cel mai mare premiu”. În cele câteva minute rămase la final de oră, elevii au ascultat cu interes câteva informații despre Constantin Brâncuși, au vizualizat câteva din cele mai importante opere ale marelui sculptor român.


0 comentarii

Lasă un răspuns

Substituent avatar

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *