”ZICI– Ziua mondială a cititului împreună 2023, marcată la nivel mondial în prima zi a lunii februarie fost marcată și de elevii clasei pregătitoare A, însoțiți de dna învățătoare Tancău Gabriela. Elevii au ascultat cuminți lectura cărții ”Tu ești mămica mea?”, și apoi am discutat despre ce putem învăța din această carte. Ca un moment de destindere, dna bibliotecară încearcă să citească o poveste în care a încurcat toate personajele, locurile, obiectele și le cere ajutorul elevilor să readucă povestea la varianta corectă. Elevii au fost foarte atenți, au corectat fiecare greșeală din poveste dând dovadă că sunt buni cunoscători ai poveștilor. A urmat rândul lor să citească și deși nu au învățat toate literele încă, au citit fiecare pe rând, fișa de lecturi suplimentare. Drept recompensă, dna învățătoare le-a dăruit elevilor cititori, un semn de carte cu mesajul ”Știința te face liber!”


0 comentarii

Lasă un răspuns

Substituent avatar

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *